Povaha a starostlivosť (temperament and nurture)
Povaha: greyhounda je fantastická! Je absolútne milý a spoločenský pes. Miluje svoju rodinu a deti. Niekde sa píše, že je rezervovaný, ale ja mám úplne inú skúsenosť. Prakticky každú návštevu vítajú a tešia sa z nej. Tým, že agresivita je u dostihového greyhounda neprípustná, ich povaha je vyrovnaná a kamarátska k ľuďom a ostatným psom. Často je v zahraničí využívaný po skončení dostihovej kariéry na canisterapiu. Sú veľmi inteligentní a svoju inteligenciu využívajú pri dostihoch. Vedia správne odhadnúť situáciu na dráhe a správne zareagovať.
Tak ako u iných plemien má aj povaha greyhoundy svoje úskalia. Je to hlavne to, že je celý život lovec a na rozdiel od iných plemien psov, ako správny chrt loví zrakom. Prakticky ak spozoruje pohyb, ktorý mu pripomína korisť, okamžite vyrazí a je nezastaviteľný. Pre jeho obrovskú rýchlosť potom hrozí, že sa vážne zraní, alebo sa môže aj zabiť. Nakoľko greyhound beží ako jeden z mála chrtov na takzvaný kyslíkový dlh, pri venčení treba dávať pozor, aby nezačal prenasledovať zajaca a dlho za ním neutekal. Greyhound v momente, keď vyrazí za korisťou nezastaví dovtedy, kým korisť uniká, preto sa môže stať, že môže počas dlhého behu skolabovať. To je aj dôvod, prečo na dráhových dostihoch môže Greyhound počas jedného dňa absolvovať maximálne 2 behy. Nikdy svojho greyhounda nepúšťajte na voľno blízko cesty, alebo v meste, lebo ak zbadá mačku alebo niečo čo mu pripomína korisť vyrazí a môže skončiť pod kolesami auta.
Greyhound je aj ideálny spoločenský pes a aj keď je postavou vysoký, dokáže zabrať minimum miesta v byte. Nepotrebuje dlhé venčenie a prakticky sa dokáže sám za pár minút dostatočne vybehať. Následne prespí niekoľko hodín a aj zabudnete, že ho máte. Tým, že často a dlho spí, si mnohý myslia, že je lenivý, ale to nie je pravda. On len regeneruje, ako každý športovec. Šetrí silu a energiu na rozdiel od takého Talianskeho chrtíka, ktorý leží len vtedy, keď leží aj majiteľ.
Greyhound minimálne šteká a to aj v prípad, že máte doma tak ako ja toho najuštekanejšieho chrtíka, ktorý každého psa štekať naučí.
Starostlivosť: Už od šteňacieho veku je dôležité chodiť s greyhoundom na prechádzky do prírody, aby si navykol na rôzny terén. Je to v prvom rade pes, ako každý iný a aj on sa chce hrať a pobehať si v prírode, na lúke, poli a podobne. Nakoľko však z jeho povahy vyplýva riziko zranenia v takomto teréne, je dôležité, aby sa naučil pri venčení rozmýšľať a vedel využívať a vyhodnocovať svoj pohyb a rýchlosť. Skrátka, aby vedel svoje telo ovládať v každom teréne a v každej situácii. Rady, klasických chovateľov dostihových greyov, že greya nemôžete venčiť v ťažšom teréne, tým pádom nemajú význam. Pes sa naučí, akou rýchlosťou a ako má v danom teréne behať. Samozrejme, že treba vždy brať ohľad aj na to, že beží na kyslíkový dlh, preto nemôže v kuse behať s ostatnými psami a v prípade, že je veľmi zadýchaný, musíte ho nechať ľahkou chôdzou vydýchať.
Kŕmenie greyhounda nie je vôbec náročné. Nezje až také veľké porcie jedla ako iné plemená rovnakej výšky. Ráno mu môžete dať za hrsť kvalitných granúl (môžete pridať aj tvaroh) a večer mu dajte mäso s vlákninou (cestoviny, vločky, strúhanka a podobne).
Pozor! Nikdy greya nekŕmte pred behom alebo tréningom.